Podstawowe informacje

Szwecja jest jednym z państw położonych na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Położenie w północnej części Europy determinuje rodzaj klimatu szwedzkiego.

Stolicą Szwecji jest Sztokholm, jednocześnie największe miasto, siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Bo Szwecja, a właściwie Królestwo Szwecji, jest monarchią konstytucyjną, czyli posiada swojego króla. Monarcha jest głową państwa, jednak nie ma wielkich uprawnień. Do jego podstawowych kompetencji należą reprezentowanie państwa wobec innych głów państw i dyplomatów, zwierzchnictwo w państwowym Kościele ewangelicko-augsburskim, uroczyste otwieranie sesji Riksdagu, czyli parlamentu, wręczanie Nagrody Nobla oraz udzielanie rad, zachęcenie i ostrzeganie parlamentu i rządu. Obecnie, na tronie Szwecji zasiada Karol XVI Gustaw, wywodzący się z dynastii Bernadotte.

Szwecja jest krajem nizinno-wyżynnym. Na północnym-zachodzie, wzdłuż granicy z Norwegią ciągną się Góry Skandynawskie, których najwyższym szczytem jest Kebnekaise (2111m n.p.m.). Od wschodu do pasma przylega Wyżyna Północnoszwedzka, która przechodzi ku południowi w Obniżenie Środkowoszwedzkie i dalej w Wyżynę Południowoszwedzką oraz Półwysep Skania.

Najdłuższą rzeką szwedzką jest Klar. Jednak do najpiękniejszych rzek należą te płynące przez Norrland, które biorą początek w górskich jeziorach. Zresztą Szwecja słynie z ogromnej liczby przepięknych, czystych jezior, których jest około 100 tysięcy. Sami Szwedzi utrzymują, że wody z rzek i jezior są tak czyste, że można pić je bez obaw.

Dzięki surowym ustawom nakazującym ochronę przyrody, Szwecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym dla turystów, szczególnie tych, którzy lubią spędzać czas na łonie przyrody. Bo w tym Królestwie nie brakuje bajecznych zakątków. Z prawdziwą gratką dla turystów, jest fakt, iż na terenie Szwecji obowiązuje niepisane prawo, które pozwala swobodnie rozbić namiot, biwakować i poruszać się po rezerwatach, a także terenach prywatnych pod warunkiem, że nie wyrządzi się żadnych szkód.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.