Pyszne szwedzkie potrawy

Szwecja jest niezwykle ciekawym krajem, który otwiera swoje granice nie tylko turystom, ale także potencjalnym pracownikom. Na stały pobyt w Królestwie Szwecji zdecydowało się wielu naszych rodaków, którzy podjęli legalne zatrudnienie w Szwecji. Aklimatyzacji sprzyja nie tylko umiarkowany klimat panujący w tym kraju, ale także serdeczność i uprzejmość Szwedów.

Jeśli zaś chodzi o kuchnię szwedzką, to nie oferuje ona zbyt wyszukanych dań. Szwedzi, których często dotykały różne wojny, byli na państwem biednym i dlatego właśnie kuchnia szwedzka oferuje przeważnie proste dania. Tradycyjnie charakteryzowała się ona używaniem dużych ilości cukru. Szwedzi słodzili praktycznie wszystko: począwszy od chleba aż po mięso i ryby. Obecnie nie stosuje się już tyle cukru, jednak słodkość wielu potraw nadal może okazać się wielkim zaskoczeniem dla niejednego turysty.

Z racji dostępu do morza, w Szwecji zjada się bardzo dużo ryb. Do najpopularniejszych gatunków należą: śledzie, które spożywa się jako marynowane, w sosach i zalewach, a także jako sałatkę, oraz makrela. Chętnie przyrządza się także owoce morza: krewetki, ośmiornica, raki. Warte polecenia są także małe szwedzkie klopsiki (Köttbullar).

Do najpopularniejszych zup spożywanych przez Szwedów, należą: rybna, piwna i z żółtej fasoli. Szwedzi spożywają także duże ilości jogurtów i serów. Tradycyjnym przysmakiem są także popularne od stuleci cienkie placki wypiekane z mąki owsianej. W tradycyjnym szwedzkim jadłospisie, na deser jada się suflet z jabłek lub agrestu oraz wieniec drożdżowy.

W kwestii napojów, Szwedzi, za sprawą dosyć restrykcyjnego prawa dotyczącego spożywania alkoholu, preferują trunki niskoprocentowe. Dużą popularnością cieszy się piwo (starköl), a także niskoalkoholowy napój o nazwie lättöl. Wśród napojów bezalkoholowych króluje mocna kawa ze śmietanką. Picie kawy, do której podawana jest słodka bułeczka cynamonowa, należy do porannych rytuałów.

Szwedzi spożywają posiłki głównie na dworze.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.