Zwyczaje i kultura szwedzka

Szwecja jest niezwykle interesującym krajem. Jednak większości z nas kojarzy się z zimnym klimatem, nocami polarnymi i pracą sezonową. Jednak Królestwo Szwecji jest także krajem doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Szwecja to także doskonała kuchnia i wiele ciekawych zwyczajów, także tych stosowanych na co dzień. Każdy, kto będzie rozmawiał z mieszkańcem tego kraju, niech nie dziwi się, że rozmówca cały czas patrzy mu w oczy. Szwedzi, patrząc w oczy swojego rozmówcy, wyrażają swój wzajemny szacunek.

Szwedzi, wbrew pozorom, są ludźmi niesłychanie uprzejmymi, taktownym, serdecznymi, uczynnymi i uśmiechniętymi. W kontaktach bezpośrednich zachowywana jest na ogół dbałość o okazanie należytego szacunku rozmówcy, jednak każda rozmowa zaczyna się od nieformalnego „hej” a kończy na równie nieformalnym „hej då!”.

W Szwecji hucznie obchodzone są święta, nie tylko kościelne, ale także państwowe. Święta kościelne, to oczywiście Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, święto Wniebowstąpienia, Zielone Świątki, Dzień Wszystkich Świętych (obchodzony 5 listopada), dzień św. Łucji (13 grudnia) i Boże Narodzenie.

Najważniejsze święta państwowe, to: imieniny Króla (28 stycznie), imieniny Księżniczki (12 marca), urodziny Króla (30 kwietnia), święto pracy (1 maja), dzień narodowy Szwecji (6 czerwca), Noc Świętojańska, urodziny Księżniczki (14 lipca), imieniny Królowej (8 sierpnia), Dzień ONZ (24 października), święto Gustava Adolfa (6 listopada), święto Nagrody Nobla (10 grudnia) i urodziny Królowej (23 grudnia). W czasie tych świąt organizowanych jest wiele imprez odbywających się na terenie całej Szwecji.

Ze świętami związane są także różne ciekawe zwyczaje. Jednym z najstarszych jest kultywowany w okresie wielkanocnym zwyczaj składania w domach wizyt przez małe „czarownice”. Tymi „czarownicami” są dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które noszą chustki na głowach, długie suknie, a na buziach mają wymalowane piegi. Tak przebrane grzecznie stukają do drzwi i pozdrawiają mieszkańców zwrotem: Wesołej Wielkanocy (Glad Pask!). Trzeba odpowiedzieć tym samym i wrzucić do podsuniętego koszyka słodycze lub drobne pieniążki.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.