Praca w Szwecji

Królestwo Szwecji to piękne państwo położone na Półwyspie Skandynawskim. Kraj ten stał się drugim domem dla wielu Polaków, którzy poszukując lepszej pracy, obrali sobie właśnie Szwecję, jako swoją drugą ojczyznę. Szwecja jest nie tylko doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek. Od dnia 1 maja 2004 roku, czyli od dnia, w którym weszły w życie nowe przepisy odnoście swobodnego przepływu pracowników, mieszkańcy dziesięciu krajów Nowej Unii Europejskiej, w tym także Polski, mogą podejmować legalną pracę w Szwecji. Jednocześnie Królestwo Szwecji nie zdecydowało się na wprowadzenie żadnych okresów ochronnych, które mają na celu ochronę rodzimego rynku pracy.

Obywatele Polski, jako pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej, mogą wjechać do Szwecji i przebywać w niej przez trzy miesiące. Nie jest konieczne znalezienie pracodawcy jeszcze przed wyjazdem z Polski, a prace można rozpocząć praktycznie natychmiast po wjeździe do Szwecji. Trochę trudności sprawić może jedynie uzyskanie pozwolenia na pobyt trwający dłużej niż trzy miesiące. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa i można tego dokonać zarówno jeszcze przez wyjazdem z Polski, jak również już przebywając już na terenie Szwecji.

Jedną z przeszkód, jaka stoi na drodze do legalnego zatrudnienia w Szwecji jest język. Język szwedzki nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. I tu naprzeciw wychodzą szwedzcy pracodawcy, którzy znając nasze realia, nie wymagają od Polaków płynnej znajomości języka szwedzkiego, jeśli tylko praca, którą podejmują nie wymaga takiej znajomości.

Wielu naszych rodaków wybiera Szwecję jako miejsce pracy także ze względu na dogodne, tanie połączenia lotnicze, a także na stosunkowo niewielką odległość, jaka dzieli nasze kraje.

Największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy w Szwecji ma polski personel medyczny: lekarze i pielęgniarki. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełniać, jest posiadanie specjalizacji, doświadczenie oraz znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Poszukiwani są także specjaliści IT, informatycy, nauczyciela oraz inżynierowie komunikacji i transportu oraz budownictwa. Istnieje także duże zapotrzebowanie na robotników budowlanych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.